Polska wersja językowa

To hasło politycznego wiecu z udziałem redaktora Tomasza Sakiewicza na Wzgórzu Parlamentarnym Ottawy. Wiecu, jaki miał miejsce 8 września, w drugim dniu wizyty redaktora naczelnego Gazety Polskiej w stolicy Kanady.
Ta niezwykle ważna manifestacja, zorganizowana została przez Klub Gazety Polskiej w Ottawie wraz z zaproszonym przez ten klub współorganizatorem, Euro Majdanem Ottawa.
Oficjalnego, politycznego poparcia wiecowi udzieliły: Narodowa Federacja Ukraińska Oddział Ottawa-Gatineau, Federacja Krajów Bałtyckich Kanady oraz Kanadyjska Rada Krajów Centralnej i Wschodniej Europy.
Głównym uczestnikiem i mówcą wiecu był redaktor Sakiewicz który zaapelował do zebranych o natychmiastowe dostarczenie Ukrainie pieniędzy oraz broni niezbędnych do powstrzymania agresora nie tylko od zajmowania kolejnych obszarów Ukrainy ale, co staje się coraz bardziej prawdopodobne, od rozprzestrzenienia się tej wojny w trudną do wyobrażenia następną tragedię ludzkości.
Przypomniał też, że w 2008 roku to ś.p. prezydent Lech Kaczyński powstrzymał wojnę i zabór dalszych terytoriów Gruzji organizując w Tbilisi poparcie przywódców pięciu krajów Europy Środkowej i stojących za nimi stu milionów ludzi zamieszkujących te kraje. Oraz, że w roku 2010 prezydent R.P. wciągnięty został wraz ze swoim najbliższym otoczeniem i elitą państwa polskiego, w śmiertelną pułapkę.
Organizatorzy, w pięciu krótkich segmentach wiecu, przypomnieli pięć ostatnich aktów agresji czy terroryzmu w tamtym regionie świata: najazd na Gruzję w roku 2008, Katastrofę Smoleńską w 2010, zajęcie Krymu, najazd na Ukrainę w 2014 oraz zestrzelenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego MH17 w tym samym roku.
“ Kto będzie następny?” – pytał prowadzący wiec, Yaroslav Baran, przewodniczący Narodowej Federacji Ukraińskiej Oddział Ottawa-Gatineau.
“ Kto bedzie następny?” – skandowało zebranych pod parlamentem blisko 200 uczestników wiecu, reprezentujących wiele etnicznych grup i społeczności Kanady. W tłumie zobaczyć było można było flagi Ukrainy, Łotwy, Litwy, Estonii, Gruzji, Mołdawii, Polski i Kanady.
Oprócz krótkiego wystąpienia znanego, kanadyjskiego działacza na rzecz pokoju i praw człowieka, wieloletniego posła do kanadyjskiego parlamentu, Davida Kilgora, o to aby nie zapominać również o Białorusi, zaapelowała prezydent Białoruskiego Rządu na Uchodźctwie, pani Ivonka Survilla.
Na zakończenie Yarosłav Baran przypomniał też, że pogwałcono – i to właściwie bez światowej reakcji na ten fakt – Budapeszteńskie Memorandum zawierające gwarancje nienaruszalności terytorium Ukrainy, jakich Rosja, USA i Wielka Brytania, przy poparciu Chin i Francji udzieliły w roku 1994 wschodniemu sąsiadowi Polski w zamian ze oddanie post sowieckich arsenałów nuklearnych
“ Kto bedzie następny?” oraz “Zatrzymać Putina” skandowali uczestnicy wiecu. Była to największa, wielonarodowościowa manifestacja polityczna, jaką zorganizowano w ostatnich latach w stolicy Kanady.
Pełna wersja angielska:

https://www.tvniezaleznapolonia.org/ukraine-isnt-the-first-who-is-next-3/