TV Niezależna Polonia przedstawia część drugą relacji z Uroczystych Obchodów IV Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej oraz I Forum Patriotycznych
Organizacji Polonijnych USA i Kanady, które to uroczystości odbyły się 12 – 13 kwietnia w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown, stan Pensylwnia, USA.
Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, Pensylwania jest jednym z Narodowych Sanktuariów Stanów Zjednocznych. Założone i prowadzone przez polskich Ojców Paulinów
rozpoczęło swoja misję 26 czerwca 1955 roku poświęceniem tymczasowej kaplicy.
Dzisiaj jest to wspaniałe, znane na cały świat centrum Maryjne i miejsce pielgrzymek a równocześnie miejsce bardzo polskie, chociaż leżące w odległości 6928 km od rodzimej Częstochowy.
To tuaj zorganizowano te wspaniałe uroczystości. Trudno nie przecenić wspaniałej organizacji obchodów, przy wspókłudziale bardzo wielu organizacji i grup polonijnych oraz dzięki wysiłkowi wielu, anonimowych osób. Trudno nie wymienić gościnności ojców Paulinów oraz otwartego serca i niezwykłej charyzmy przeora Klasztoru, ojca Rafała Walczyka. Wśród honorowych gości zobaczymy między innymi: dr. Zuzannę Kurtyka, posła RP, Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu do Spraw Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154 M Antoniego Macierewicza, Janusza i Piotra Walentynowiczów, dr mec. Marię Szonert-Binienda, prof. Wiesława Biniendę, prof. Kazimierza Nowaczyka, dr.Wacława Berczyńskiego oraz dr. Bogdna Gajewskiego.

Wacław Kujbida
Ottawa, kwiecień 2014