Polak i Amerykanin – Historia dwoch zolnierzy
Pierwszy z reportaży z IV Forum Polonijnego jaki odbył się w Amerykańskiej Czestochowie, Doylestown, Pensylwania w dniach 22-23 kwietnia.
Nieprawdopodobna historia Polsko – Amerykańskiego braterstwa broni zrodzonego na polach bitewnych Afganistanu.
W sierpniu 2013 w Afganistanie miała miejsce jedna z największych bitew z talibami w której brali udział polscy i amerykańscy żołnierze. Wysadzona w powietrze przed jednostką wojskową, kierowana przez kierowcę samobójcę ciężarówka z półtora tony trotylu zrobiła wyłom w murze, przez który wdarli się napastnicy. Doszło do bezpośredniej bitwy z talibami. W pewnym momencie. w stronę walczących ramię w ramię żołnierzy amerykańskich i polskich, zaczął biec kolejny samobójca z „pasem szahida”, wypełnionym ładunkami wybuchowymi. Mimo ostrzału zdążył podbiec na kilka metrów i wtedy zdetonował ładunek.

Walczący obok porucznika Cierpicy sierżant Michael H. Ollis, mimo że bez  kuloodpornej kamizelki i bez hełmu, bez namysłu osłonił własnym ciałem rannego w nogi polskiego żołnierza. Zginął na miejscu.

Na cześć bohatera jeden z synów Karola Cierpicy nazwany został imieniem Michał. Dzisiaj, obaj synowie polskiego żołnierza są – jak mówią o tym Robert i Linda Ollins, rodzice poległego Amerykanina – ich „nowymi” wnukami a Karol Cierpica ich przybranym synem.

Po przejściu do rezerwy, porucznik Karol Cierpica poświęcił swoje życie na tworzenie i rozwijanie fundacji FUNDACJA DZIĘKUJĘ CI ZA SŁUŻBĘ – THANK YOU FOR YOUR SERVICE FOUNDATION. Oto adres strony tej fundacji:

http://mundurowym.pl/karol-cierpica/