Niecałe 7 tygodni – konkretnie 40 dni pozostało do zamknięcia Wydziału Promocji, Handlu i Inwestycji Konsulatu RP, ostatniej już placówki reprezentującej Rzeczypospolita w jednej z najstarszych, najistotniejszych pod względem społecznym, handlowym i politycznym metropolii Kanady – Montrealu.
Czy ta – ostatnia już placówka konsularno – handlowa a zarazem – od lat – tradycyjne miejsce imprez i spotkań Polaków z Montrealu przestaną istnieć w dniu 31 marca 2017, bo ten właśnie dzień wyznaczono jako datę zamknięcia przedstawicielstwa RP?
A może ministerstwa Rozwoju i Finansów oraz Spraw Zagranicznych zareagują na gorące , skierowane zarówno do nich jak i Prezydenta Rzeczypospolitej apele Polonii kanadyjskiej i zmienią w ostatniej chwili tą decyzję?
Jeżeli tak – to czasu do 31 marca pozostało – naprawdę – niewiele.
Przypomnijmy – to tutaj – właśnie do Wydziału Promocji, Handlu i Inwestycji RP w Montrealu przeniesiono 1 sierpnia 2014 – dodajmy tez, że tylko szczątkowo, bo dwa razy w tygodniu – działalność zlikwidowanego wtedy właśnie Konsulatu RP w Montrealu.
W ramach szerokiej akcji zwijania dyplomatycznej i handlowej obecności Polski na świecie, minister Radosław Sikorski sprzedał w dniu 6 czerwca 2015 roku budynek Konsulatu w Montrealu kanadyjsko-irackiemu przedsiębiorcy za cenę 4 125 000 dolarów kanadyjskich. Czyli nawet poniżej wyceny podatkowej władz miejskich która to wycena jest dużo niższa od rzeczywistej, wolnorynkowej wartości budynków w Kanadzie.
Teraz – podobny los ma spotkać kolejne, zredukowane do minimum przedstawicielstwo Rzeczypospolitej w tym ważnym, kanadyjskim mieście.
W kolejnym wydaniu sondy Naszym Zadaniem – usłyszycie państwo co na ten temat myślą Polacy mieszkający w Montrealu. Zapraszamy.

Wacław Kujbida
TV Niezależna Polonia
Luty 2016