Dopóki nie zaczniemy wsadzać bankierów i polityków do więzienia za ten gwałt, będzie to trwało nadal!

► Parlament Europejski, Strasburg – 21 maja 2013 r.
► Mówca: Godfrey Bloom, Europa Wolności i Demokracji, UKIP
► Debata: Szczególne zadania Europejskiego Banku Centralnego w odniesieniu do polityki związanej z nadzorem ostrożnościowym nad instytucjami kredytowymi – Europejski Urząd Nadzoru i nadzór ostrożnościowy nad instytucjami kredytowymi

Panie Komisarzu!

Wstaję ponownie, obawiam się, aby wygłosić to samo stare, posiwiałe przemówienie, jakie wygłaszam tu od wielu lat. A mianowicie, że według mojej opinii nie rozumiecie naprawdę co to jest bankowość.

Wszystkie banki są bankrutami. Bank Santander, Deutsche Bank, Royal Bank of Scotland: wszystkie są zrujnowane. A dlaczego są zrujnowane? To nie jest żadna siła wyższa, to nie jakieś tsunami. Są zrujnowane, ponieważ mamy system zwany częściową rezerwą bankową, co oznacza, że banki mogą pożyczać pieniądze, których w rzeczywistości nie mają. To jest afera kryminalna i trwa już zbyt długo.

Na dodatek tego problemu, jest jeszcze pokusa nadużycia – bardzo znaczna pokusa nadużycia – ze sfery politycznej, a większość problemów zaczyna się w polityce i bankach centralnych, które są częścią tego samego systemu politycznego. Mamy fałszerstwo, zwane niekiedy “poluzowaniem polityki pieniężnej”, ale to fałszerstwo, jakkolwiek to nazwać – sztuczne drukowanie pieniędzy, co gdyby zrobił każdy zwykły człowiek, poszedłby na bardzo długo do więzienia. Tymczasem rządy i banki centralne robią to cały czas.

Banki centralne ograniczają wysokość stóp procentowych, więc nie mamy prawdziwego kosztu pozyskania pieniądza, a mimo to obwiniamy banki detaliczne o manipulowanie LIBOR*. Zwykła bezczelność tego jest dość zdumiewająca. To banki centralne. To banki centralne manipulują stopami procentowymi, panie komisarzu.

W dodatku, przy tym wszystkim, mówimy nierozważnie – w dość nonszalancki sposób, czyż nie – o gwarantowaniu depozytów. Więc gdy banki bankrutują przez ich własną niekompetencję i krętactwo, płaci za to podatnik. To jest okradanie podatnika. I dopóki nie zaczniemy wsadzać bankierów – i zaliczam tu bankierów centralnych – i polityków do więzienia za ten gwałt, będzie to trwało nadal!

*LIBOR (ang. London Interbank Offered Rate) – stopa procentowa kredytów oferowanych na rynku międzybankowym w Londynie przez cztery główne banki: Bankers Trust, Bank of Tokyo, Barclays i National Westminster

Za: http://karasekus.blogspot.ca/

Category:

Reportaże