CZESC DRUGA
GOSCIE HONOROWI IV OBCHODOW KATASTROFY SMOLENSKIEJ – CZESC DRUGA
Polonia Pamięta. TV Niezależna Polonia przedstawia pierwszą część relacji ze Spotkania z Gośćmi Honorowymi Uroczystych Obchodów IV Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej oraz I Forum Patriotycznych Organizacji Polonijnych USA i Kanady, które to uroczystości odbyły się 12 – 13 kwietnia w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown, stan Pensylwnia, USA.
To wspaniała, odznaczająca się niebywałym rozmachem i godną podziwu sprawnością organizacyjną patriotyczna uroczystość w Amerykańskiej Częstochowie, stała się możliwa dzięki ofiarności i poświęceniu jej organizatorów i twórców, w tym wielu z najmłodszego pokolenia Amerykańskiej Polonii Filadelfii i okolic.
Przewodniczącym Komitetu Obchodów IV Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej oraz I Forum Patriotycznych Organizacji Polonijnych USA i Kanady był pan Tadeusz Antoniak z Klubu Gazety Polskiej w Filadelfii a wiceprzewodniczącym Prezezs Oddziału New Jersey Kongresu Polonii Amerykańskiej, pan Stanisław Śliwowiak.
W naszych relacjach ze Spotkań z Gośćmi Honorowymi zobaczymy między innymi: dr Zuzannę Kurtykę, posła RP, Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu do Spraw Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154M, Antoniego Macierewicza, Janusza i Piotra Walentynowiczów, dr mec. Marię Szonert-Binienda, prof. Wiesława Biniendę, prof. Kazimierza Nowaczyka, prof. Chrisa Cieszewskiego, dr Wacława Berczyńskiego oraz dr Bogdana Gajewskiego.
Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, Pensylwania jest jednym z Narodowych Sanktuariów Stanów Zjednocznych. Założone i prowadzone przez polskich Ojców Paulinów
rozpoczęło swoją misję 26 czerwca 1955 roku poświęceniem tymczasowej kaplicy.
Dzisiaj jest to wspaniałe, znane na cały świat centrum Maryjne i miejsce pielgrzymek a równocześnie miejsce bardzo polskie, chociaż leżące w odległości 6928 km od rodzimej Częstochowy.
To tuaj zorganizowano te wspaniałe uroczystości. Trudno też, na koniec, nie wymienić gościnności ojców Paulinów oraz otwartego serca i niezwykłej charyzmy przeora klasztoru, ojca Rafała Walczyka.

Wacław Kujbida
Ottawa, maj 2014