Tak jak i we dwie, poprzednie rocznice tragedii smoleńskiej, Polonia Kanadyjska nie zawiodła i w tym roku.
W sobotę, przed siedzibą Parlamentu Kanady, miał miejsce zorganizowany tym razem przez Solidarnych 2010 Ottawa, Apel Pamięci ofiar Katynia i Smoleńska. Wśród obecnych na apelu zobaczyć było można przedstawicieli polonijnych organizacji takich jak Polski Instytut Naukowy w Kanadzie, Związek Narodowy Polski w Kanadzie, Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie, Solidarnych 2010 Ottawa oraz Klubu Gazety Polskiej w Ottawie.
Oficjalnego poparcia udzieliły również inne grupy etniczne.
Wygłosił oświadczenie Andris Kesteris – Prezes zarówno Federacji Krajów Nadbałtyckich w Kanadzie, jak i Kongresu Litewskiego w Kanadzie.
Po nim, przemawiał Louis Kovacs, reperezentujący węgiersko-kanadyjską społeczność stolicy Kanady.
W trakcie prowadzonej w trzech językach (dwóch oficjalych kanadyjskich oraz języku polskim) uroczystości, odczytano też oficjalne przesłania. W tym od:
– Prezesa emerytowanych pracowników CIA z USA, pana Eugene Poteat, Oficera wywiadu który mając ponad pięćdziesiąt lat doświadczenia wywiadowczego, zaraz po katastrofi smoleńskiej, opublikował w prasie amerykańskiej dwa artykuły, sugerujące, że należy podejrzewać zamach (“The Post and Courier”, 3 lipca 2010 – http://www.postandcourier.com/article/20100603/PC1602/306039924 “Charleston Mercury” z dnia 1 lipca 2010 –
http://www.charlestonmercury.com/articles/2010/06/01/news/doc4c051ee699262973153571.prt )
– Kanadyjskiego Ministra d/s Obywatelstwa, Emigracji i Wielokulturowości, pana Jason Kenney
– Oficjalnego Lidera Opozycji w Parlamencie Kanadyjskim , Przewodniczacego Nowej Partii Demokratów, pana Thomas Mulcair
– Ludwik Klimkowski, Przewodniczącego organizacji W hołdzie dla wolności